top of page
tZPq5u7NEAI-J4hC (1).jpg

Üniversite Hakkında

Bartın Üniversitesi

Türkiye'deki üniversiteler arasında üst sırada

   THE 2022 Yılı Etki Sıralaması listesine Türkiye'den ise 58 üniversite girebilme başarı gösterdi. Bartın Üniversitesi Türkiye'den sıralamaya giren yükseköğretim kurumları arasında 26'ncı oldu. Beş gösterge üzerinde yapılan değerlendirmede Bartın Üniversitesi, "Bilinçli Üretim ve Tüketim" kategorisinde Türkiye'de 2'nci olurken "İklim Eylemi" kategorisinde 8'inci, "Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar" kategorisinde 11'inci, "Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam" kategorisinde 36'ncı ve "Hedefler için Ortaklık" kategorisinde ise 33'üncü sırada yer almayı başardı.

   Bartın şehri kendi adını taşıyan üniversitesine 14 yıl önce kavuşmuş olsa da şehrin üniversite geçmişi 1990’lı yıllara dayanmaktadır. 11.07.1992 tarihli, 3837 sayılı yasa ile Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Bartın Orman Fakültesi, Bartın’da kurulan ilk fakülte olmuştur. Ağdacı Yerleşkesi’nde kurulan Bartın Orman Fakültesi, 93-94 akademik yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Bartın Orman Fakültesi’nin eğitime başlaması ile birlikte 3 akademik birim daha Bartın’da yükseköğretim alanına dâhil edilmiştir. Bunlar: Bartın Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’dur.

  Bugün 9 fakülte, 3 meslek yüksekokulu, 1 yüksekokul ve 1 enstitüsü olan Bartın Üniversitesi 18 binin üzerinde öğrenciye sahiptir. Nitelikli eğitim ve bilimsel altyapıya verdiği önem sayesinde gelecek vadeden üniversiteler arasında yer alan Bartın Üniversitesi, 12 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen kendine saygın bir konumda yer bulmuştur. YÖK’ün büyük önem verdiği “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında “Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları” alanında ihtisaslaşmaya hak kazanan Bartın Üniversitesi, bölgesinden başlayarak ülkemize değer katmaya devam etmektedir.


 

 

 

Bartın Üniversitesi .jpg
bottom of page