top of page
deu.jpg

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi

 

DOKUZ EYLÜL, SHANGHAI RANKINGS’TE TÜRKİYE’DE DÖRDÜNCÜ SIRADA

Ülkemizin yükseköğretimde küresel markası Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), dünyanın en iyi 1000 araştırma üniversitesini objektif ölçütlere göre belirleyen ShanghaiRanking 2022 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması’nda (ARWU) Türk üniversiteleri arasında 4. sırada yer aldı. Dünya üniversitelerinin akademik performanslarının araştırma kalitesi, kişi başına düşen akademik performans, etki düzeyi yüksek dergilerde yayınlanan makale ve atıf sayısı gibi kriterlere göre değerlendirildiği listeye, Türkiye’den sadece 11 üniversite girebildi. DEÜ,  ShanghaiRanking tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan Akademik Konular Küresel Sıralaması (GRAS)-2022’de de Turizm İşletmeciliği’nde dünyada 101-150 bandına ve Türkiye’de ilk sıraya, Hemşirelikte ise 201-300 dünya sıralaması aralığına yerleşmişti.

MÜHENDİSLİK ALANINDA DEÜ FARKI

Türkiye’nin köklü kurumu Dokuz Eylül Üniversitesi alt kategorilerde de hem ülkemizde hem de dünya sıralamasında üst sıralarda yer aldı. DEÜ,  devlet üniversiteleri değerlendirildiğinde İşletme, Yönetim ve Muhasebe alanında 3’ncü, dünya sıralamasında ise 558’nci sıraya yerleşti. Tarih alanında devlet üniversiteleri arasında 7. sırada yer alan DEÜ, dünya sıralamasında ise 503. sırada kendine yer buldu. Oşinografi alanında 5.sırada bulunan DEÜ, söz konusu kategoride dünya sıralamasına 497. sıradan girdi. Otomotiv Mühendisliği’nde devlet üniversiteleri arasında 4.sıraya, dünya sıralamasında 489.sıraya yerleşen DEÜ; Yapı ve İnşaat alanında Türkiye’de 8.sırada dünya sıralamasında ise 488. sırada yer aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat ve Yapı Mühendisliği’nde Türkiye’de 6.sıraya, dünya sıralamasında da 446. sırada kendine yer buldu. DEÜ, Okyanus Mühendisliği’nde de ülkemizde 4.sıraya, dünyada ise 446.sırada yerini alırken, Coğrafya, Planlama ve Geliştirme’de Türkiye’de 4.sırada dünyada ise 373.sıraya yerleşmeyi başardı.

DEÜ, SAĞLIKTA KALİTESİNİ KANITLADI

Dokuz Eylül Üniversitesi sağlık alanındaki başarısını SCImago Dünya Üniversitesi Sıralama Listesi’ne de yansıttı. DEÜ, Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Tıp alanında devlet üniversiteleri arasında 4.sırada, dünyada ise 567.sırada yer aldı. Yoğun Bakım ve Yoğun Bakım Tıbbı alanında 3.sırada yer alan DEÜ, bu listede de dünyada 541.sıraya yerleşti. Gastroenteroloji’de ülkemizde 2., dünyada 572. sırada yer alan Dokuz Eylül Üniversitesi; Geriatri ve Gerontoloji alanında Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında 3. dünyada 472. sırada yer aldı. Doğum ve Jinekoloji’de Türkiye’de 9. olan DEÜ, dünyada 552.sırada kendine yer bulurken, Onkoloji’de devlet üniversiteleri arasında 2., dünya sıralamasında 753. sırada yer aldı. Pediatri, Perinatoloji ve Çocuk Sağlığı alanında Türkiye’de 3’üncü, dünyada ise 362.sıraya yerleşen Dokuz Eylül Üniversitesi, Psikiyatri ve Ruh Sağlığı alanında Türkiye’de 8’inci, dünyada 622’inci sırada yer aldı. Radyoloji, Nükleer Tıp ve Görüntüleme Alanında ülkemizde 6’ncı., dünyada 607’nci sırada bulunan DEÜ, Psikoloji’de ise Türkiye’de 3., dünyada 603.sırada kendine yer buldu.

DEU.jpg

bottom of page