top of page

09 Ara Pzt

|

Serdivan

Kazakistan’ın Bağımsızlığının 28. Yılı Kutlandı

Türkiye'nin 32 ilinden gelen Kazakistanlı Öğrenciler Sakarya'da buluştu

Biletler satışta değil
Diğer etkinlikleri gör
Kazakistan’ın Bağımsızlığının 28. Yılı Kutlandı
Kazakistan’ın Bağımsızlığının 28. Yılı Kutlandı

Saat ve Yer

09 Ara 2019 09:00

Serdivan, Kemalpaşa, 54050 Serdivan/Sakarya, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Kazakistan’ın bağımsızlığının 28. Yılı, Sakarya Üniversitesi Kazakistan Öğrenci Topluluğunca düzenlenen etkinlikle kutlandı.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Büyükşehir Belediyesi (SBB) Başkanı Ekrem Yüce, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) Başkan Yardımcısı Sait Yusuf, SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Boz, SBB Genel Sekreteri Mustafa Ak, SASKİ Genel Müdürü Dr. İlyas Demirci ile öğretim üyeleri, Kazak öğrenciler başta olmak üzere öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Şehrimize ve kampüsümüze değer katan uluslararası öğrencileri bünyemizde barındırmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum. Bir mozaik olan Sakarya’mız uluslararası öğrencilerimizle daha da zenginleşiyor. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

Uluslararası öğrencilerin kültür köprüsü oluşturduğunu belirten Rektör Savaşan, “Birçok mezunumuz kendi ülkelerinde önemli görevlerde bulunmaktadırlar. Bu, iddiası olan bir ülkenin, bölgesi, Türk dünyası ve İslam dünyası için iddiası olan bir ülkenin yapması beklenen şeylerden bir tanesi. Onun için ne kadar çok uluslararası öğrenci varsa, ne kadar çok gönül coğrafyamızdan burada öğrenci varsa, biz o kadar mutluyuz. Birazdan onların yapacağı etkinliği izliyor olacağız. Bu etkinliğin ve bundan sonra yapılacak etkinliklerin hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Sakarya kültür mozaiği

Birlik ve beraberlik içerisinde yola başlamaktan bahseden Başkan Ekrem Yüce, “Farklı devlet olsak da tek milletiz. Dilimiz, inancımız, sevgimiz, muhabbetimiz, gönlümüz bir. Yıllarca ata vatan hasreti çektik. Artık daha çok birlik, daha çok kardeşlik, daha çok muhabbet ve samimiyet zamanıdır. Farklı kültürlerin mozaiği olan Sakarya’mız huzur ve kardeşlik coğrafyası, örnek bir şehirdir. Sakarya izzettir, berekettir. Hepimizin ortak yurdudur. Bağımsızlığın 28. yılını kutluyorum. Rabbim daim eylesin” dedi.

Kazak-Türk kardeşliği

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, “28. yıldönümümüz kutlu olsun. Bağımsızlığı kutlayamadığımız günleri inşallah bir daha yaşamayacağız. Mavi bayrağımızın göklerden inmesine izin vermeyeceğiz. Kazak-Türk kardeşliğinin geleceği siz öğrenciler olacak. Sizler Kazakistan’dan buraya gelerek Türklük duygusunu pekiştiriyorsunuz. Kazak-Türk kardeşliğini bir arada tutan tarihi yaşanmışlık çok var. Tarihte çok fazla devlet olduk ama zaman tek millet olma zamanıdır. Emeği geçen, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

17 bin 500 öğrenciye burs

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkan Yardımcısı Sait Yusuf, “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluğu olarak yeni dış politika vizyonu doğrultusunda 17 bin 500 öğrenciyi burslandırıyoruz. Geçen yıl 147 bin başvuru aldık. Bunun anlamı dünyanın her yerinden Türkiye’de öğrenim görmek isteyen öğrenci olduğu anlamına geliyor. Büyük öğrenci projesinin devamı olan burs projesi 32 bin mezun verdi. Bizler bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu artarak devam edecek. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Uluslararası öğrenciler Sakarya mozaiğine katkı sunuyor

SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Boz, “Kazakistan’ın bağımsızlığının 28. yılını kutluyor, daim olmasını diliyorum.  Şehir olarak çok sayıda uluslararası öğrenciye sahibiz. Bu durumdan gurur duyuyorum. Türk birliğini sağlamak adına elimizden geleni yapacağımızı belirtiyor, programı düzenleyen topluluğumuza teşekkür ediyorum” dedi.

Gün boyu süren bağımsızlık günü kutlamaları, dans ve tiyatro gösterileri, müzik şöleni, Kazakistan yemeklerinin ikramı, Kazakistan ulusal eşyalarının tanıtımı gibi birçok etkinlikle devam etti.

Vali Nayir Gala Yemeğine katıldı

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, akşam saatlerinde de Rektör Savaşan, Büyükelçi Saparbekuly, Başkan Yüce ve diğer protokol üyeleri ile birlikte Kazakistan’dan gelen misafirler, Öğrenci Topluluğu Üyeleri ile Bağımsızlık Günü Gala Yemeğine katıldı. SAÜ Yemekhanesinde düzenlenen programda Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrenciler ve davetlilerle bir süre sohbet ederek Kazakistan’ın bağımsızlığının daim olması dileğinde bulundu.

09.12.2019

Kaynak: Link

Kaynak: Link

Kaynak: Link

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page