top of page

18 Ağu Per

|

Almatı

SUBÜ & Education Industry ve KAZNIU İş Birliği

SUBÜ; Education Industry aracılığıyla Kazak Ulusal Tarım Araştırma Üniversitesi ile Uluslararası Akademik İş Birliği Anlaşması ve Mevlana Protokolü imzaladı.

SUBÜ & Education Industry ve KAZNIU İş Birliği
SUBÜ & Education Industry ve KAZNIU İş Birliği

Saat ve Yer

18 Ağu 2022 09:00 – 19:00

Almatı, Almatı, Kazakistan

Etkinlik Hakkında

SUBÜ; Education Industry aracılığıyla Kazak Ulusal Tarım Araştırma Üniversitesi ile Uluslararası Akademik İş Birliği Anlaşması ve Mevlana Protokolü imzaladı.

18 Ağustos 2022 tarihinde, Education Industry eğitim firmasının aracılığıyla Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi temsilcileri ile Kazak Ulusal Tarım Araştırma Üniversitesi bazında bir toplantı yapıldı. SUBÜ heyetinde Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sinan Serdar Özkan ve Prof. Dr. Naci Çağlar ile Dil Eğitim-Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SADEM) Müdürü Doç. Dr. Serhat Küçük yer aldı. Toplantıya KazUTAÜ rektörlüğü, fakülte dekanları, bilim adamları ve öğretim üyeleri ile Education Industry temsilcileri katıldı.

Yeni Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı kararnamesi uyarınca 2018 yılında kurulmuştur. Üniversitenin bir enstitüsü, Tarım Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi dahil 7 fakültesi, 2 yüksekokulu ve 15 meslek yüksekokulu bulunmaktadır. Ayrıca Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 23 binin üzerinde öğrencisi ve 550'ye yakın öğretmen ve araştırmacısı bulunan Türkiye'deki iki uygulamalı üniversiteden biridir.

Kazak Ulusal Tarım Araştırma Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Niğde Üniversitesi gibi Türkiye'deki üniversitelerle uzun süreli ve güçlü bağlara sahiptir.

Üniversite her zaman verimli işbirliğine açıktır ve arazi yönetimi, bitki koruma ve karantina, bahçecilik, öğrenciler ve öğretmenler için akademik hareketlilik organizasyonu ve çeşitli ortak bilimsel projelerin uygulanması alanlarında ortak eğitim programlarının geliştirilmesini vb. destekler.

Toplantı sırasında KazUTAÜ bilim adamları, konukları üniversite faaliyetleri hakkında bilgilendirdi, en son bilimsel gelişmeleri ve araştırma projelerini sundu ve ayrıca üniversitenin küresel bilim ve eğitim alanına başarılı entegrasyonu, uluslararası sıralamalarda üniversitenin dinamik atılımı ve Türk üniversiteleri ile ikili işbirliğinin geliştirilmesi hakkında konuştu.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sinan Serdar Özkan ise şunları kaydetti: “İşbirliği olasılığını görüşmek üzere Kazakistan'ın önde gelen tarım üniversitesine hedefli bir ziyaret için geldik. KazUTAÜ'nün haklı olarak sadece Kazakistan'da değil, aynı zamanda Orta Asya ve BDT ülkelerinde de tarımsal eğitimin amiral gemisi olarak kabul edildiğinin farkındayız. Fakülteler, bölümler, araştırma enstitüleri, uluslararası araştırma merkezleri ve laboratuvarları içeren bilim gruplarının bilimsel ve eğitim kümeleri dahil olmak üzere KazUTAÜ'da yenilikçi ve teknolojik bir atılımla ilgilendik. Bütün bunlar, tarım-sanayi kompleksinin geliştirilmesinde temel ve uygulamalı araştırmalar yapmak için üniversitenin mevcut yenilikçi araştırma laboratuvarlarını ve bilimsel araştırma enstitülerini ortaklaşa kullanmak için bilim ve yoğun üretim yoluyla uzmanlar yetiştirmenize olanak tanır. Bunlar, bilim adamlarının ortak eğitimi için gerçekten eşsiz fırsatlar ve koşullardır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak üniversitenizle işbirliğini genişletmeyi amaçlıyoruz ve araştırma alanında deneyim alışverişinde bulunmaya hazırız.”

Türk meslektaşımızın açıklamasını tamamlayarak, uluslararası sıralamada QS-2022'de üniversitemizin ilk kez "Tarım ve Orman Kaynakları" yönünde ilk 401'e girerek lider konumda olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca 2022 yılında dünyanın en iyi üniversiteleri QS sıralamasında KazUTAÜ büyük bir sıçrama yaparak 481. sırada yer aldı. Hedefimiz dünya çapında bir üniversite olmak ve dünyanın en iyi üniversitelerinin QS-400 sıralamasına girmektir.

Toplantı çerçevesinde iki üniversite - KazUTAÜ ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi arasında “İşbirliği Protokolü” imzalandı. Memorandum, bilimsel işbirliği, ortak araştırma, olası bilimsel makale ve materyal değişiminin yanı sıra öğrenci değişim programlarının, çift diploma programlarının, sempozyum ve kongrelerin düzenlenmesi, ortak bilimsel konferans ve seminerler vb. sağlar.

Sonuç olarak, misafirler Wageningen Üniversitesi ile Çalışma Enstitüsü, Mikro Klonal Yayılım Laboratuvarı, Kazak-Japon İnovasyon Merkezi vb.'yi ziyaret ederek KazUTAÜ'nün bilimsel ve yenilikçi altyapısı hakkında bilgi sahibi oldular.

Bugünkü yapıcı toplantının, üniversitemiz ile Sakarya Üniversitesi arasındaki işbirliğinin daha da ileriye gitmesine güçlü bir ivme kazandıracağından ve iki ülkede eğitim ve bilimin gelişmesinde etkili sonuçlar vereceğinden eminim.

KazUTAÜ bilim adamları, yenilikçi gelişmelerini, zengin deneyimlerini ve geniş deneysel tabanlarını dünyanın önde gelen üniversiteleri ile işbirliğine ve paylaşmaya her zaman hazırdır.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page