top of page
университет  сакарья.jpg

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Rektörden: “Bilgiyi beceriyle bütünleştiriyoruz”

2018 yılında Sakarya Üniversitesi’nden bölünerek kurulan üniversitemiz; geniş ilgi alanında bilim ve teknoloji üretimine katkıda bulunmanın yanı sıra öğrencilerimizi “Bilgiyi beceriyle bütünleştiriyoruz” mottosu ile değişen dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilen, mesleki açıdan yetkin, eleştirel ve analitik düşünebilen, iletişim becerileri yüksek ve uygulama becerilerine sahip nitelikli bireyler olarak yetiştirmek için iş dünyası ile birlikte çalışmaktadır.

Üniversitemiz; “Sahaya inmeden olmaz” düsturuyla hareket ederek ortaya koyduğu +1 Eğitim Modeli ile bünyesindeki Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Fakülteleri, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulları ile öğrencilerini sahada da yetiştirerek geleceğe hazırlamaktadır. Öğrencilerimiz en az bir dönem tam zamanlı olarak kendi alanlarıyla ilgili işletmelerde eğitim görürken sigortaları da üniversitemiz tarafından karşılanmaktadır.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, akademisyenlerimiz  tarafından geliştirilen yerli ve milli imkanlarla üretilen  çok fonksiyonlu ilk kanser tedavi sistemi Topluma Hizmet Ödülü'nü Rektörümüz Mehmet Sarıbıyık’a takdim etti. TÜBİTAK tarafından Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı kapsamında desteklenmiş olan proje ile Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyelerimiz kanser tedavisinde kullanılmak üzere,  Çok Işınlama Modlu Fotodinamik Terapi Lazer Sistemi  geliştirerek, prototipini ürettiler. Geleneksel kanser tedavi yöntemlerine göre çok daha düşük maliyetli ve yan etkileri sıfıra yakın olan bu sistem, dünya çapında birçok kanser tipinde başarıyla uygulanmaya başlandı.