top of page
KUCUKYALI-1.jpeg

​ İstanbul Ticaret Üniversitesi

  • İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. İstanbul'un merkezi noktalarında yer alan Küçükyalı ve Sütlüce kampüslerinde eğitim ve öğretim hizmetleri sunmaktadır. İstanbul Ticaret Odası'nın güçlü desteğiyle kurulan üniversite, iş dünyası ile yakın ilişkiler kurarak eğitim vermektedir.
     

  • Üniversite, altı fakülte ve sosyal bilimler, fen ve mühendislik, finans ve dış ticaret enstitüleri, İngilizce hazırlık okulu gibi çeşitli eğitim alanlarında faaliyet göstermektedir. Akademik dünyada ulusal ve uluslararası etkinliklerle ve yayınlarla önemli bir yere sahip olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, öğrencilerine "Yerel Kimlik, Küresel Vizyon" anlayışı ile eğitim sunmaktadır. Ayrıca, 245'i aşkın profesyonel ve alanında önde gelen öğretim üyeleri ile öğrencilerini geleceğe hazırlamaktadır.
     

  • Üniversitenin tarihi, İstanbul Ticaret Odası'nın 1879 yılında Mehmed Said Paşa tarafından ticaret ve sanayi sorunları için sektör temsilcilerini bir araya getirmek amacıyla başlatılan çalışmalarına dayanmaktadır. Daha sonra İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı'nın girişimleriyle 2001 yılında üniversite resmi olarak kurulmuştur. İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türkiye'nin en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında yer almaktadır.
     

  • Üniversitenin eğitim modeli, Türkiye ekonomisine ve ticaret yaşamına katkı sağlayacak nitelikli insan sermayesini yetiştirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, üniversitenin siyah ve sarı renkleri, gücü, tarafsızlığı ve zenginliği sembolize etmektedir. Öğrenci yaşamı açısından da, çeşitli spor dalları, öğrenci kulüpleri ve modern kampüs imkanları sunmaktadır​​​​.

bottom of page