top of page
kutahyada_neresi_gezilir_kutahyanin_yoresel_yemekleri_nelerdir_1568887713_598.webp
Kütahya
Milli Bağımsızlığın Şehri 

Kütahya Şehri Hakkında

   

  Malazgirt Zaferi'nin ardından XI. yüzyılın sonunda Türk uygarlıklarıyla tanışan Kütahya, Germiyanoğlu Beyliği'ne başkentlik yapmış olup Osmanlı Devleti bu topraklar üzerinde kurulmuştur. Ayrıca Kütahya "Türk ve dünya askerlik tarihi" nin en büyük zaferinin kazanıldığı yer olarak zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kütahya’nın düşman işgâlinden kurtulduğu gündür. Kütahya’da, Dumlupınar, Çalköy ve Zafertepe’de her sene törenler yapılmaktadır.

Cumhûriyet devrinde il olan Kütahya, 1931’de demiryolu ile Balıkesir’e bağlanmıştır. Fakat Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar gibi gelişemedi. 1953’te Uşak, Kütahya’dan ayrılınca küçüldü.

Son senelerde Kütahya hızla sanayileşmekte ve gelişmekte olup, geçmişteki parlak devrine doğru ilerlemektedir.

Kütahya/Eskişehir Gezilecek Yerler

1. Sazova Parkı

Sazova-Parki-Eskiehir.jpg

 Parkta Nuh’un Gemisi’nin yanı sıra 25 bin metrekarelik bir gölet, park çevresinde dolaşan buharlı mini tren, çocuk oyun alanları, hayvanat bahçesi, bilim ve deney müzesi, konser alanları, amfi tiyatro bulunmaktadır.

Eskişehir şehir merkezine araba ile ortalama 15 dakika uzaklıktadır. Hayvanat Bahçesinden akvaryuma, masal şatosundan korsan gemisine kadar birçok turistik aktiviteyi bu park içerisinde bulabilirsiniz.

2. Odunpazarı

eskisehir-7.jpg

 Eskişehir’in en büyük ilçelerinden biri olan Odunpazarı, aynı zamanda bölgenin en eski tarihi geçmişe sahip noktalarından da biri. Ayrıca Eskişehir’de gezilecek yerlerin de neredeyse yarısından fazlasını içinde barındıran bu semt, renkli, sevimli ve hep hareketli bir destinasyon. Rengarenk Odunpazarı evleri Eskişehir’in eski zamanlardan kalma bu nostaljik semti, 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmış ve günümüzde popülerliğini fazlasıyla arttırmış önemli bir gezi rotası.

3. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi

Kütahya_Dumlupınar_Üniversitesi_Taç_Kapı.jpg

 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, 1992 yılında ‘Kuruluş ve Kurtuluş’ mücadelesinin verildiği kentin üniversitesi olarak kurulmuştur.  Kütahya il merkezinde; Evliya Çelebi, Simav Dr. İbrahim Naci Eren ve Tavşanlı Yerleşkesi olmak üzere üç yerleşkeye 8 ilçede de ayrı binalara sahiptir. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde 1 enstitü, 11 fakülte, 1 yüksekokul ve 14 meslek yüksekokulu bulunmaktadır. Araştırmacı, üretken, kişisel ve mesleki alanda kendini sürekli geliştiren, çevreye ve topluma duyarlı, yenilikçi, etik değerlere bağlı erdemli bireyler yetiştirmeyi amaç edinen üniversite, Kentin, bölgenin ve ülkenin yaşam kalitesini artırıcı hizmet ve çözümler sunmayı kendisine görev edinmiştir.

4. Kazakistan Bağımsızlığının 31. Yıl Dönümü Konseri

kütahya kazakistan.jpeg

   Kütahya Belediyesi bünyesinde yapılacak olan Kazakistan Bağımsızlığının 31. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenecek konser, milli halk oyunları, milli şarkılar programı.

52153168_2112839298753568_8619277486443724800_n.jpg

5. Kütahya Kalesi

 Antik dönemlerden beri iskân edilen Kütahya Kalesi 5'inci yüzyılda Bizanslıların yaptırdığı surlarla ve Selçuklular, Germiyanoğulları ve Osmanlılar tarafından yapılan onarım ve eklerle güçlendirilmiştir. Yukarı, iç ve aşağı kale olmak üzere üç bölümden oluşan kalenin sık yerleştirilmiş burçları, moloz-kesme taş karışımı ile tuğla sıralardan oluşmaktadır. Kütahya Kalesi, mavi ve kırmızımsı bir yalçın kaya üzerinde beşgen şekilli, sağlam ve süslü bir yapıdır. Bir tepe üzerinde yüzük gibi duran bir kaledir. Kalenin etrafı yaklaşık üç bin metredir. Dört tarafı yalçın kaya ile çevrilidir, etrafında hendeği yoktur fakat kale surlarının altı uçurumdur. Kalenin kuzey doğusunda Germiyan eseri olan Kale-i Bâlâ Camii, ve bir de çeşme bulu

*Program Hakkında

16 Aralık Cuma Program Detayları:

06:00 Education Industry ofis önü hareket. Adres için tıklayınız.

09:00-10:30 Eskişehir Sazova Park gezisi

10:45-11:30 Eskişehir Odunpazarı gezisi

11:30-13:00 Eskişehir-Kütahya otobüs yolculuğu

13:00-13.40 Yemek saati (DPU Bedesten)

14:00-16:00 Kazakistan bağımsızlık programı

16:00-17:00 Kütahya Kalesi gezisi

17:30 Sakarya'ya geri dönüş

Not: Başvurular 14.12.2022 / 23:59 tarihine kadar geçerlidir. 

Katılım sağlayacak öğrencilerin listesi 15.12.2022 / 13:00 tarihinde buradan görüntüleyebilirsiniz.

Sakarya Kazakistan Öğrenci Topluluğu faaliyetlerinde etkin katılım sağlayan öğrencilere öncelik verilecektir!

Kütahya Gezi Başvurusu

**Lütfen boşlukları latin harfleri ile doldurunuz. Kiril harfleri kullanmayınız.

**Olağanüstü durumlarda sorumluğun tamamı öğrenciye aittir. Şirket sorumluluk kabul etmemektedir.

**Gezi içerisinde şirket sadece otobüs ve öğle yemeğini karşılamaktadır. Özel ihtiyaçlar ve müze girişleri öğrenci tarafından karşılanacaktır. 

Basvurunuz alinmistir. Tesekkür ederiz!

Başvuru son tarihi 14.12.2022 23:59

bottom of page