top of page
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi YÖS Sınavı
19 Üniversite için TEK sınav, 166 Üniversitede Geçerli

YÖS HAKKINDA

   

 • Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı (OMÜ-YÖS), Lisans ve Önlisans düzeyinde Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yurt dışı öğrencilerinin girecekleri bir sınavdır.

 • OMÜ-YÖS puanıyla; Ondokuz Mayıs Üniversitesi tercih sistemi kullanılarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Samsun Üniversitesi ve Sinop Üniversitesindeki Lisans ve Önlisans düzeyindeki kontenjanlara yerleştirme yapılacaktır.

 

 • Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı (OMÜ-YÖS), sınavını düzenleyen 19 üniversite dışında bu puanla 166 üniversiteye başvuru yapılabilmektedir. 

 • OMÜ- YÖS 2023 sınavı sonuçları, iki yıl süre ile geçerlidir.

 • OMÜ- YÖS 2023 sınav başvuruları tamamen online olarak Türkçe ve İngilizce alınacaktır.​ Rusça başvuru yapmak istiyorsanız bu sayfada bulunan aşağıdaki formdan başvuru yapınız.

 • OMÜ- YÖS 2023 sınavında Türkçe, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça dillerinden oluşan yüz yüze test sınavı uygulanacaktır. Bu test, Temel Öğrenme Becerileri ve Matematik Sorularından oluşmaktadır. Temel Öğrenme Becerileri Soruları, adayın soyut düşünme gücünü, temel bilgi ve becerilerini ölçmek için hazırlanmıştır. Matematik Testi, adayların matematiksel düşünme, problem çözme güçlerini ve yeteneklerini ölçmeyi amaçlayan cebir, analiz ve geometri konularını içeren matematik sorularından oluşmaktadır.

 • Sınav süresince adaylara toplam 80 adet soru sorulacaktır. Bu soruların 40 tanesi Temel Öğrenme Becerileri, 40 tanesi de Matematik sorularından oluşacaktır. Adaylara toplam 120 dakika (2 saat) süre tanınacaktır.

 

omü yös.jpg

SINAV TAKVİMİ

OMÜ YÖS sınav takvimi için tıklayınız

OMÜ YÖS
GEÇERLİ ÜNİVERSİTELER

OMÜ YÖS geçerli üniversite listesi için tıklayınız

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ
GÜNCEL FİYAT LİSTESİ 

OMÜ eğitim harç ücretleri

için tıklayınız

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ
HAKKINDA BİLGİ 

OMÜ hakkında ayrıntılı bilgi

için tıklayınız

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi
Uluslararası Öğrenci Sınavı

OMÜ YÖS, uluslararası öğrencilerin girebilecekleri ve elde ettikleri sonuçlar ile Türkiye'deki Üniversitelere öğrenim için lisans ve ön lisans seviyelerinde başvurabilecekleri bir sınavdır.

OMÜ YÖS 21 Mayıs 2023 Çarşamba günü Türkiye saati ile 13:00'da gerçekleşecektir. Sınav, belirlenecek olan sınav merkezlerinde Samsun Ondokuz Mayıs  Üniversitesi tarafından yapılacaktır. Sınava girecek adaylarımız sınav esnasında yanlarında kimlik/pasaport bulundurmaları şarttır

 

Sınav yeriniz başvurunuzdan sonra size mail yoluyla iletilecek olan giriş belgenizde bulunacaktır.

 

Sınavda,40 tanesi Temel Öğrenme Becerileri, 40 tanesi de Matematik sorusu  olmak üzere toplam 80 soru sorulacaktır.  Sınav tek oturum şeklinde yapılacak olup, toplam süresi 120 dakikadır.

Sınav ile ilgili güncel duyurulara ve bilgilere https: adresinden erişilebilir.

 

Sınav şartları: 

Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla;

 • Yabancı uyruklu olanların,

 • Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin, (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” Hükmü bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanunu’nu incelemelerinde yarar bulunmaktadır.)

 • Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile TC vatandaşlığına geçenlerin / bu durumdaki çift uyrukluların,

 • 01.02.2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dâhil) yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvuruları,

 • 01.02.2013 tarihinden sonra yurt dışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) başvuruları,

 • KKTC uyruklu olup, KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini-lise- tamamlayan GCE AL (The General Certificate of Education-Advanced Level) sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların

başvuruları kabul edilir.

 

Örnek YÖS sınavı indirmek için tıklayınız  

OMÜ YÖS kabul eden üniversiteler listesi

Başvuru ücreti 24999 Tenge olarak belirlenmiştir. 

HalkBank ödeme bilgilerin görüntülemek tıklayınız.

KASPİ Bank ödeme bilgilerini görüntülemek için tıklayınız.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi YÖS başvurusu: 02.01.2023 09:00 - 16.04.2023 23:59

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi YÖS Başvurusu 
Fotoğraf seç
Kimlik veya Pasaport Yükle
Mavi Kart yükleyin
Dekont yükleyin

Başvurunuz başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Teşekkürler !

Başvuru son tarihi 21.06.2022 23:59

bottom of page